افزایش خلاقیت و 6 راهکار تقویت آن

افزایش خلاقیت

افزایش خلاقیت و راهکارهای بینظیر برای تقویت خلاقیت

تصور عموم همواره بر این است که خلاقیت ذاتی بوده و افراد خلاق این استعداد را در بدو تولد داشته اند، در حالی که خلاقیت را می توان با تمرین پرورش داد، در این مقاله قصد داریم چند راه برای افزایش خلاقیت را شما توضیح دهیم.

  1. مثل یک نقاش باشید!

یکی از تاثیر گذار ترین تمرین ها برای افزایش خلاقیت نقاشی کشیدن است، شاید شما استعداد و توانایی لازم در این کار را نداشته باشید ولی با انجام آن می توانید به بهبود عملکرد و ارتباطات مغر کمک کنید، نقاشی شما می تواند یک رنگین کمان با آبرنگ بوده یا چهره دوستتان با قلم، فراموش نکنید شما قصد برپایی گالری نقاشی ندارید، پس نگران خراب شدن آن ها نباشید، سعی کنید در زمان های مرده با یک قلم و کاغذ شروع به پیاده کردن یک طرح و کشیدن آن شوید.

افزایش خلاقیت

  1. تحرک داشته باشید

تحقیقات نشان داده انجام فعالیت های منظم ورزشی باعث افزایش جریان خون و اکسیژن رسانی به مغز شده و در نهایت به فعال شدن هر دو نیم کرده مغز منجر می شود. نیازی به ورزش سنگین و حرفه ای نیست، تمرین روزانه و سبک خصوصا انجام تمرین های هوازی نسبت به سایر ورزش ها به مراتب تاثیر گذاری بیشتری روی تقویت قوه تخیل دارند. افرادی که توانایی استفاده از هر دو نیم کره مغز خود را دارند به مراتب خلاق تر و باهوش تر از افراد عادی هستند، برای رسیدن به این مهم و افزایش خلاقیت از ورزش روزانه و مرتب غافل نشوید.

  1. مغز هم نیاز به استراحت دارد

پس از چند ساعت کار در طول شبانه روز، ذهن و جسم شما خسته شده و نیاز به استراحت دارد، اکثر افراد به طور معمول برای رفع خستگی جسمی استراحت می کنند و توجه ای به خستگی ذهن ندارند! شاید نشستن روی مبل و سرگرم شدن با تلفن همراه یا خواندن یک کتاب به ریکاوری جسم شما کمک کند اما در نهایت ذهن شما همچنان در حال فعالیت بوده و زمانی برای استراحت ندارد!

تفاوت روانشناسی مثبت گرا با مثبت اندیشی
کلیک کن ببین

به ذهنتان در طول روز نیز اجازه تنفس بدهید و استراحت را فقط به زمان خواب موکول نکنید، اجازه دهید به رویا پردازی مشغول شود و شرایط برای بروز ایده های خلاقانه را فراهم سازید. برای استراحت ذهن می توانید موزیک های آرام گوش بدهید و یا به پیاده روی در پارک بپردازید

در اینجا بخوانید: سبک زندگی چیست؟

4- پادکست گوش کنید

اغلب اوقات شنیدن سخن های افراد مختلف می تواند به تغییر نگرش و دیدگاه شما در مورد مسائل مختلف کمک کند، در مقابل طرز تفکر و صحبت های دیگران جبهه نگیرید و این تصور که فقط ایده شما درست است را کنار بگذارید، با این کار دور ذهن خود حصاری کشیده و از گسترش تفکر خود جلوگیری می کنید، افراد الهام بخش زیادی در زمینه های مختلف وجود دارند که با شنیدن سخنرانی آن ها ایده های جذاب به ذهنتان خطور می کند و نوآوری را برای شما به ارمغان می آورد. برای افزایش خلاقیت میتوانید سخنرانی های افراد معروف را  از طریق TED و یا نرم افزار های رایج پادکست گوش دهید.

کاربرد هوش هیجانی چیست
کلیک کن ببین

افزایش خلاقیت

5- به یک ایده اکتفا نکنید

توماس ادیسون جمله معروفی دارد که می گوید “موفقیت و نبوغ یک درصد انگیزه است و ۹۹ درصد عرق ریختن”، برای رسیدن به ایده های جذاب فقط به تمرکز روی یک الی دو ایده اکتفا نکنید، سعی کنید ایده ها و افکار خود را روی کاغذ بیاورید، با افزایش خلاقیت میتوانید کارهای ناممکن رو به ممکن تبدیل کنید. هرچند ایده شما احمقانه به نظر برسد اما از فکر کردن در مورد آن هراس نداشته باشید، کسی برای نوشتن ایده هایتان شما را بازخواست نمی کند. درگیر شدن ذهن با ایده های متفاوت می تواند به شما کمک کند تا ایده اصلی خود را گسترش دهید و از خام بودن خارج کنید.

6- شنونده خوبی باشید

گاهی اوقات نیاز هست تا یک شنونده خوب باشیم تا بتونیم از دیگران ایده بگیریم و برای افزایش خلاقیت در زندگی شخصی و کاری خودمان این ایده ها را ترکیب کنیم و اینجاست که میتوانید با شنیدن از دیگران یک قدم در افزایش خلاقیت خود به جلو گذاشته و زندگی خود را تغییر دهید . هیچ گاه از تغییر نترسید و بدانید بهترین تغییرات زمانی رخ میدهند که شما به یه ارزو یا یک رویای بزرگتر فکر میکنید .

تمرین ایکیگای
کلیک کن ببین
84 / 100
دیدگاه شما

یک دیدگاه

  1. مهدی گفت:

    من یه ایده دارم نمیدونم کجا باید ایدمو مطرح کنم؟

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.