با افسردگی چه کنم | راه‌های مقابله با افسردگی

با افسردگی چه کنم 10

با افسردگی چه کنم . درست است که علم پزشکی پیشرفت زیادی کرده است و می‌توانید به آسانی به یک روان‌پزشک مراجعه کنید و با مصرف چند قرص افسردگی خود را بهبود ببخشید. ولی بیایید ببینیم می‌شود از راه‌های دیگر افسردگی را درمان کنیم. شاید همیشه نیاز نباشد به پزشک مراجعه کنیم.

با افسردگی چه کنم 1

افسردگی چیست

افسردگی (اختلال افسردگی اساسی) یک بیماری پزشکی شایع و جدی است که بر احساس، نحوه تفکر و عملکرد شما تأثیر منفی می‌گذارد. خوشبختانه قابل‌درمان است. افسردگی باعث احساس غم و اندوه و / یا از بین رفتن علاقه به فعالیت‌هایی می‌شود كه قبلاً از آن‌ها لذت می‌بردید. این می‌تواند به مشکلات عاطفی و جسمی متنوعی منجر شود و توانایی عملکرد شما در محل کار و خانه را کاهش دهد.

با افسردگی چه کنم 2

علائم افسردگی | با افسردگی چه کنم

ناراحت بودن نمی‌تواند همان افسردگی باشد. وقتی کسی برای مثال در اثر موضوعی یک یا دو ساعت ناراحت است دلیل ندارد که بگوییم او افسرده است. شاید مشکلی برای او پیش‌آمده باشد.
شاید افسردگی اختلالی باشد که وقتی کوچک‌ترین مشکلی در زندگی پیش بیاید و یا از شریک خود جدا می‌شویم، در توصیف حالات خود استفاده می‌کنیم.
اما اختلال افسردگی اساسی بسیار پیچیده‌تر و مهم‌تر از این حرف‌ها است. علائمی وجود دارد که می‌توان به وسیله آن‌ها پی برد که شخصی دچار افسردگی اساسی شده است. با خواندن این علائم شاید بتوانید تشخیص دهید که زمان مراجعه به یک پزشک فرا رسیده است یا خیر!

با افسردگی چه کنم 3

چشم انداز نا امیدانه

افسردگی اساسی یک اختلال رفتاری است که به‌طورکلی زندگی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. یکی از شایع‌ترین علائم افسردگی داشتن چشم‌انداز ناامیدانه و مستأصل به زندگی است.
احساسات در موقع افسردگی اساسی می‌تواند بی ارزش بودن، احساس گناه و افکار متداولی چون ” همه‌چیز تقصیر من است” و ” این کار چه فایده‌ای دارد” را ایجاد کند.

تفاوت روانشناسی مثبت گرا با مثبت اندیشی
کلیک کن ببین

با افسردگی چه کنم 4

از دست دادن علاقه

افسردگی باعث می‌شود نسبت به هیچ چیز علاقه نشان ندهید. این مورد حتی می‌تواند احساس علاقه نسبت به چیزهایی که درگذشته دوست داشته‌اید را هم از بین ببرد.
از دست رفتن علاقه و یا کناره گرفتن از فعالیت‌هایی که روزی از انجام آن‌ها لذت می‌بردید می‌تواند از علائم گویای افسردگی باشد.
یکی دیگر از زمینه‌هایی که نشان‌دهنده اختلال اساسی افسردگی است از دست دادن میل جنسی و عدم تمایل به برقراری رابطه جنسی است.

احساس خستگی و مشکلات خواب

در قسمت قبل گفتیم که از علائم افسردگی از دست دادن علاقه و حوصله در انجام کارها است. یکی از دلایلی که باعث این موضوع می‌شود احساس خستگی بیش‌ازحدی است که نشان از یک مشکل جدی دارد.
یکی از ناتوان‌کننده‌ترین علائم افسردگی همین احساس خستگی و کسالت بیش‌ازحد است که جلوی تمامی فعالیت‌های روزمره ما را می‌گیرد و منجر به خواب زیاد از حد طبیعی نیز خواهد شد.
همچنین افسردگی می‌تواند باعث اختلالات خواب شود و یک خواب آرام را در ما متوقف کند که همین موضوع هم مزید بر علت شده و خستگی بیشتری را رد پی خواهد داشت.

توصیه های روانشناسی برای زندگی بهتر
کلیک کن ببین

با افسردگی چه کنم 5

اضطراب

از دیگر علائم اساسی افسردگی داشتن اضطراب در فرد است. البته هنوز اثبات نشده است که افسردگی عامل اضطراب است ولی این دو می‌تواند روی هم تأثیر بگذارد.:
_عصبی بودن
_بی قرار بودن
_احساس تنش
_تند شدن ضربان قلب
_تنفس سریع
_تعریق زیاد
_لرزش عضلات
_مشکل در تمرکز
تمام این موارد می‌تواند از نشانه‌های اضطراب باشد.

با افسردگی چه کنم 6

تحریک‌پذیری در مردان

افسردگی اساسی بر اساس جنسیت هم می‌تواند تأثیراتی در بدن بگذارد. تحقیقات نشان داده است که افسردگی در مردان می‌تواند سبب بروز تحریک‌پذیری، رفتارهای پرخطر و یا سوءمصرف مواد شود.
ممکن است مردان کمتر از زنان افسردگی را بروز دهند و یا حتی به دنبال درمان آن باشند. وزن و اشتها از دیگر مواردی است که در افراد افسرده می‌تواند نوسان داشته باشد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است.
برای مثال برخی افراد شاید دچار پر خوری و چاقی شود و برخی افراد ممکن است دچار بی اشتهایی و لاغری بیش‌ازحد شوند که هر دو این موارد خطرناک است.
اگر عمداً میل شدیدی به غذا دارید و یا دچار بی میلی عمدی هستید ممکن است به درجه‌ای از افسردگی مبتلا باشید.
احساسات غیرقابل‌کنترل
اگر فردی یک دقیقه خوشحال است، دقیقه بعدی در حال درگیری با کسی است و یا بعدازآن فوراً گریه می‌کند نمی‌تواند رفتارهای عادی باشد. این احساسات لحظه‌ای و گذرا نشان از یک مشکل جدی مانند افسردگی در ما دارد.

با افسردگی چه کنم 7

فکر مرگ

طبق مطالعات افرادی که دچار درجه حادی از افسردگی هستند به فکر پایان دادن به زندگی خود هستند؛ و حتی در مورد آن صحبت می‌کنند. این افراد علاوه بر خود به دیگران هم ممکن است آسیب بزنند پس باید فوراً درمان شوند.

روش های جدید برای زیبایی دندان ها
کلیک کن ببین

با افسردگی چه کنم | درمان

حالا بعدازاینکه افسردگی و علائم ان را شناختید وقت آن است که بدانید که با افسردگی چه کنم. در ادامه می‌خواهیم راه‌هایی را نشان دهیم که می‌توانید افسردگی خود را کاهش دهید. البته این روش‌ها به‌هیچ‌وجه نباید جای درمان‌های پزشکی را بگیرد و باید مکمل آن زیر نظر پزشک باشد:
یک سری مهارت‌های مقابله‌ای وجود دارد که می‌توانید هر روز تمرین کنید. مهم است که بدانید احتمالاً در ابتدا انگیزه انجام هیچ‌یک از آن‌ها را نخواهید داشت زیرا افسردگی به‌طور مکرر انگیزه را کاهش می‌دهد. به‌عبارت‌دیگر، بدانید که تا زمانی که نیمه کار تمام نشده است احساس بی انگیزه بودن طبیعی است.

با افسردگی چه کنم 8

1_معنی‌دار بودن: روش‌های کوچکی برای خدمت به دیگران پیدا کنید

به خدمت به شخصی دیگر، می‌توانید معنای حقیقی شخصیت خود را پیدا کنید. لازم نیست بشمارید که برای چند نفر کار انجام داده‌اید. این را در نظر بگیرید، “موفقیت ، مانند خوشبختی، قابل‌پیگیری نیست؛ این باید اتفاق بیفتد.

2_هدف دار بودن: اهداف عملی را بیابید که به شما احساس موفقیت می‌دهد

بیشتر افراد هنگام صحبت در مورد اهداف احساس گناه می‌کنند زیرا اهداف غیرمعقول یا غیرقابل عملی را تعیین می‌کنند. هدفی عملی است که:
چیزی که می‌توانید کنترل کنید (به دیگران بستگی ندارد)
قابل انجام دادن و راحت (به‌عنوان‌مثال، طاقت‌فرسا نیست)
واقع‌بینانه برای شما (نه برای شخص دیگری)
قابل‌اندازه‌گیری (به‌عنوان‌مثال، شما می‌دانید که این کار انجام می‌شود یا انجام نمی‌شود)
اگر مشکلی هم در اهداف شما پیش آمد، نباید خود را قضاوت کنید و هنگام مقایسه پیشرفت خود اکیداً نباید بزرگ‌ترین ضعف خود را با بزرگ‌ترین نقطه قوت شخص دیگری مقایسه کنید که این نهایت بی انصافی است.

تمرین ایکیگای
کلیک کن ببین

با افسردگی چه کنم 9

3_رویدادهای دلپذیر: برنامه‌ریزی فعالیت‌ها یا رویدادهای دلپذیر را انجام دهید

منتظر وضعیت ایده آل نمانید. به‌عنوان‌مثال، به خودتان اجازه 30 دقیقه “تعطیلات” را بدهید یا هر روز یک سرگرمی سالم ترتیب دهید. فقط به یاد داشته باشید که این فعالیت‌ها را با نگرش صحیح انجام دهید. همچنین، سپاسگزاری را تمرین کنید – وقت بگذارید و توجه کنید که چه چیزی امروز خوب اتفاق افتاده است.
می‌توانید یک دفتر سپاسگزاری درست کنید و در نظر بگیرید. بدانید که سپاسگزاری نعمت‌های خود به این معنی نیست که باید مشکلات خود را نادیده بگیرید.

4_اشتغال: در زمان حال زندگی کنید

این عمل را بعضی‌اوقات ذهن آگاهی می‌نامند. ممکن است نتوانید خود داوری را خاموش کنید، اما می‌توانید متوجه آن شوید و خود را به آرامی به زمان حال برگردانید. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که از خود مهربانی بیشتری برخوردار هستند از اعتمادبه‌نفس یا عزت‌نفس بالاتری نیز برخوردار هستند.

5_ورزش کنید: درست غذا بخورید

ورزش کردن یکی از راه هایی است که می توانید باعث افزایش انرژی جسمی خود شوید .انجام 30 دقیقه ورزش به صورت منظم و 5 بار در هفته می‌تواند به‌طور چشمگیری به خلق‌وخوی شما کمک کند. همچنین به این نکته توجه کنید که نوع غذا یا نوشیدنی که می‌خورید بر روحیه شما تأثیر می‌گذارد. شما مجبور نیستید رژیم‌های مد جدیدی را انجام دهید، اما هر کسی که مکرراً کربوهیدرات‌ها، غذاهای ناخواسته و نوشیدنی‌های انرژی‌زا مصرف کند افسرده می‌شود. اعتدال را به خاطر بسپارید.

رنگ سال 2020 و کاربردهای متنوع آن در دنیای مد
کلیک کن ببین

6_روابط مؤثر: روی افرادی که به شما روحیه می‌دهند تمرکز کنید

تعامل مکرر با دیگران که شما را بالا می‌برند (نه افرادی که شما را پایین می‌آورند) می‌تواند برای حال روحی شما بسیار مفید باشد. کمی وقت بگذارید، تعادل خود را پیدا کنید و خود را منزوی نکنید وگرنه افسردگی طولانی می‌شود.

7_به‌طور منظم بخوابید: سعی کنید یک برنامه خواب منظم داشته باشید

خواب خود را متعادل کنید.یک شب بیدار ماندن و بعدازآن خوابیدن بیش‌ازحد روز دیگر راهی مطمئن برای تشدید افسردگی است. همچنین سعی نکنید اواخر شب وقتی مغز شما نیمه خواب است مشکلات را حل کنید.
هنگام تمرین این مهارت‌های مقابله‌ای، بدانید که در مسیر غلبه بر افسردگی هستید.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

در این مقاله در مورد اینکه با افسردگی چه کنم صحبت کردیم.افسردگی بیماری است که شاید در خیلی از افراد به صورت پنهان وجود داشته باشد و متوجه آن نباشند. یک فرد افسرده بیش از هر دارویی احتیاج به روحیه، مثبت اندیشی، احساس مفید بودن و احساس دوست داشته شدن دارد. این موارد، ازجمله مواردی هستند که لازم است در مورد آن‌ها تمرین کرد و آن‌ها را کسب کرد.

86 / 100
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.