راههای شاد زیستن در زندگی

راههای شاد زیستن در زندگی

راههای شاد زیستن در زندگی چیست. این راه‌ها گاهی این‌قدر ساده هستند که ما از آن غفلت می‌کنیم. در این مقاله با شما همراه هستیم تا راههای شاد زیستن در زندگی را برای شما بگوییم.

راههای شاد زیستن در زندگی 1

روی نکات مثبت تمرکز کنید

یکی از راههای شاد زیستن در زندگی تمرکز روی نکات مثبت است.برای یافتن خوشبختی طولانی‌مدت، باید مغز خود را از یک ذهنیت منفی به یک ذهنیت مثبت آموزش دهید. این موارد را امتحان کنید: یک تا دو دقیقه را به جستجوی نکات مثبت در زندگی خود اختصاص دهید. این کار را سه بار در روز و به مدت 45 روز انجام دهید و بعدازآن مغز شما شروع به انجام آن به‌صورت خودکار می‌کند. یک مانترا مثبت برای روز انتخاب کنید – چیزی که با خود تکرار خواهید کرد، مانند “امروز زیباست” یا “من از همه چیزهایی که دارم سپاسگزارم”.

راههای شاد زیستن در زندگی 2

پیروزی‌های کوچک را جشن بگیرید

زندگی پر از فراز و نشیب است، اما در این بین تعداد زیادی پیروزی کوچک داریم که مورد توجه قرار نمی‌گیرند. لحظه‌ای را توجه کنید و این پیروزی‌های کوچک را جشن بگیرید. این دست آوردهای کوچک حتی می‌تواند پاک کردن لیست ایمیل خود، تمیز کردن اتاق خود و مواردی ازاین‌دست باشد.

راههای شاد زیستن در زندگی 3

تعادل کار و زندگی خود را پیدا کنید

کار مقدار زیادی از روز ما را می‌گیرد، اما نباید تنها کاری باشد که انجام می‌دهیم. مهم این است که فعالیت‌ها و علایق فراتر از شغل خود را دنبال کنیم. آیا سرگرمی دارید؟ آیا وقت خود را با دوستان و عزیزان می‌گذرانید؟ آیا ورزش می‌کنید؟ ایجاد تعادل در زندگی شما استرس را کاهش می‌دهد و به شما مجال دیگری برای ابراز وجود و سرگرمی می‌دهد.

رژیم گیاهخواری سالم چه رژیمی است
کلیک کن ببین

راههای شاد زیستن در زندگی 4

ذهن آگاهی را تمرین کنید

ذهن اگاهی می تواند از دیگر راههای شاد زیستن در زندگی باشد.ذهن آگاهی با آوردن آگاهی و توجه شما به لحظه حاضر کار می‌کند. تمرین ذهن آگاهی به معنای حضور، آگاهی و کنجکاوی است. پذیرفتن آنچه ما از آن رنج می‌بریم استرس را کاهش می‌دهد و به ما کمک می‌کند موقعیت‌ها را برای آنچه هستند ببینیم. از طریق آگاهی، می‌توانیم آرامش و تأیید را در خود پیدا کنیم.

راههای شاد زیستن در زندگی 5

خلاق بودن

ممکن است شما هنرمندان را بدخلق و افسرده تصور کنید، اما مطالعات نشان می‌دهد که انجام فعالیت‌های خلاقانه به‌طور منظم درواقع شما را شادتر می‌کند. کسانی که وقت خود را با استفاده از تخیل و خلاقیت خود سپری می‌کنند، اشتیاق بیشتری دارند و به‌احتمال‌زیاد احساس شادی و رفاه طولانی‌مدت دارند. این‌گونه فعالیت‌های خلاقانه می‌تواند شامل نوشتن، نقاشی، طراحی و اجرای موسیقی باشد.

راههای شاد زیستن در زندگی 6

ناقص بودن را بپذیرید

گاهی از راههای شاد زیستن در زندگی پذیرش را نقص را می توان نام برد.بسیاری از ما برای رسیدن به کمال تلاش می‌کنیم – آرزو داریم که خود را تحت‌فشار قرار دهیم تا بهترین خود باشیم؛ اما برای اینکه واقعاً خوشبخت باشید، باید نقص را که بخشی از زندگی است در آغوش بگیرید. کمال غیرممکن است و نگه داشتن خود و دیگران در حالت کامل، کاری بیهوده است. در این صورت ما همیشه احساس ناامیدی خواهیم کرد. بپذیرید که زندگی ناقص است و می‌توان در عین نقص زیبا زندگی کرد.

کاری را که دوست دارید انجام دهید

حفظ شادی اگر از شغل خود متنفر باشید بسیار دشوار است. بهترین سال‌های زندگی خود را در یک کار بدون شادی هدر ندهید، حتی اگر به خاطر هزینه‌ها باشد. به چه چیزی علاقه‌مندید؟ شما واقعاً چه علاقه‌ای دارید؟ تمرکز خود را بر ساختن شغل در منطقه‌ای بگذارید که انگیزه شما باشد و رضایت بالایی را برای شما فراهم کند و عامل خوشبختی شما باشد.

چگونه به کودک نه بگوییم
کلیک کن ببین

عاقلانه خرج کنید

وسوسه‌انگیز است که باور کنید هرچه پول بیشتری داشته باشید، شادتر خواهید بود؛ اما واقعیت این است که نحوه صرف هزینه‌های خود به شما کمک می‌کند تا احساس شادی بیشتری داشته باشید. نکته اصلی این است که عاقلانه انجام شود. صرف هزینه برای تجربه چیزهای ناب – سفر، رستوران‌های گران، کنسرت و غیره – می‌تواند ما را خوشحال کند زیرا ما این تجربیات را با دیگران به اشتراک می‌گذاریم. خوشبختی مرتبط با داشته‌های مادی به مرور کمرنگ می‌شود، اما تجربیات به ما کمک می‌کند هدف و اشتیاق خود را در زندگی مشخص کنیم.

در لحظه زندگی کنید

افکار و احساسات ما اغلب حول گذشته یا آینده می‌چرخد. واقعیت همان چیزی است که شما در همین لحظه تجربه می‌کنید. آنچه در حال حاضر تجربه می‌کنید همان چیزی است که از آن فرار می‌کنیم؛ اما وقتی در زمان حال می‌مانیم، کاملاً درگیر زندگی خود هستیم. سعی کنید در لحظه زندگی کنید و این‌گونه شما شروع به درک عمیق‌تر از زندگی خود خواهید کرد.

راههای شاد زیستن در زندگی 7

شکرگذاری را پرورش دهید

روزانه روش‌هایی برای پرورش شکرگزاری پیدا کنید. تشکر و قدردانی از همه داشته‌های شما باعث شادی و رضایت بیشتر شما خواهد شد. قدرشناسی، قدردانی سپاسگزارانه از آنچه در زندگی دریافت کرده‌اید است. آن هدایا ممکن است ملموس یا نامحسوس باشد. وقتی هرروز وقت خود را صرف تصدیق همه‌چیزهای خوب زندگی می‌کنید، خواهید دید که چیزهای خوب بیشتر ازآنچه تصور می‌کنید وجود دارد و متوجه خواهید شد که از غم، اضطراب و افسردگی کاسته می‌شود.

چطور خوشتیپ بشیم؟ 10 قدم آسان برای جذابیت بیشتر
کلیک کن ببین

کمک کردن

با وقت و پول خود سخاوتمند باشید. به دیگران نیازمند بدهید. به کسانی که دوستشان دارید و از آن‌ها مراقبت می‌کنید بدهید کسانی که کمک می‌کنند، احساس ایثار و انسان دوستانه دارند. کسانی که سخاوتمندانه دیگران در زندگی‌شان کمک می‌کنند، از سلامتی خوبی برخوردار هستند، شاید به این دلیل که بخشیدن تأثیر خوبی دارد که فشارخون و استرس را کاهش می‌دهد.

خودت را غافلگیر کن

اگر از زندگی دل‌زده باشید و احساس خستگی کنید، احساس خوشبختی دشوار است. بخشی از احساس خوشبختی احساس تحریک، علاقه و کمی تعجب از زندگی است؛ بنابراین با تعیین اهدافی در خارج از منطقه راحتی خود را متعجب کنید. خود را در موقعیت‌های جدید یا غیرمنتظره قرار دهید. اهدافی را برای خود تعیین کنید و سپس برای دستیابی به آن‌ها تلاش کنید؛ و یادتان باشد که از سواری بر ناشناخته‌ها لذت ببرید!

به موسیقی گوش دهید و با آن درگیر شوید

گوش دادن به موسیقی روحیه ما را بالا می‌برد. تا حدی که باعث می‌شود که احساس بهتری داشته باشیم زیرا گوش دادن به موسیقی باعث ترشح دوپامین از مغز ما که یک ماده شیمیایی عصبی مرتبط با لذت و پاداش می‌شود. کسانی که از طریق رقص یا شرکت در کنسرت با موسیقی درگیر می‌شوند، سطح بالایی از شادی و احساس رفاه را گزارش می‌دهند.

با افسردگی چه کنم | راه‌های مقابله با افسردگی
کلیک کن ببین

خودتان باشید

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای تقویت شادی انجام دهید این است که فقط خودتان باشید. این بدان معناست که به تأیید دیگران وابسته نباشید، بلکه خود را برای آنچه هستید بپذیرید. مدتی را صرف شناختن خود کنید. چه چیزی شمارا تعریف می‌کند؟ به چه چیزی اعتقاد دارید؟ زیر همه این‌ها شما کی هستید؟ به دنبال راه‌هایی برای راحت بودن در پوسته واقعی خود باشید.

شما با هیچ‌چیز قابل‌مقایسه نیستید

دیگر از مقایسه خود با همه اطرافیان خود دست بردارید. مهم‌تر از همه، مقایسه چیزهای خود را با همه‌چیزهایی که دیگران دارند، متوقف کنید. رسانه‌های اجتماعی راهی دارند که باعث می‌شوند احساس کنیم دیگران از زندگی بهتر برخوردار هستند. پیمایش در خبرخوان چند بار احساسات منفی در شما ایجاد می‌کند؟ اجازه ریشه دادن حسادت و کینه و درنهایت قدردانی از داشته‌هایمان را از ما می‌گیرد.

نگران نباشید

حذف نگرانی در زندگی از دیگر راهای شاد زیستن است.نگرانی مداوم در مورد همه‌چیز، اضطراب سمی ایجاد می‌کند، جایی که ذهن شما غرق در افکار منفی و مارپیچ است. نگرانی ذهن شما را آزار می‌دهد و شما را نسبت به چیزهایی که غالباً کنترلی بر آن‌ها ندارید تشویق می‌کند. گاهی اوقات ما معتقدیم که اگر به‌اندازه کافی نگران باشیم، می‌توانیم از بروز اتفاقات بد جلوگیری کنیم؛ اما واقعیت این است که وقتی شما دچار نگرانی شوید، نمی‌توانید لذت و حتی رضایت را تجربه کنید.

راههای شاد زیستن در زندگی 8

با افراد خوشحال کنار هم باشید

تا به حال پیش‌آمده است که با یک فرد ناراحت مشغول صحبت شوید و ناراحتی او به شما هم سرایت کند. به این دلیل که خلق‌وخوی می‌تواند مسری باشد. معلوم می‌شود که می‌توان احساسات را از یک شخص به فرد دیگر منتقل کرد و هرچه تجربه‌های بیشتری را با یکدیگر در میان بگذاریم، احساسات و رفتارهایمان هماهنگ می‌شوند. یکی از رازهای خوشبختی طولانی‌مدت، احاطه در خود باکسانی هست که خوشحال هستند.

راز تناسب اندام در بارداری
کلیک کن ببین

اوقات خود را در طبیعت بگذرانید

طبیعت یکی از راههای شاد زیستن در زندگی است.برخی محققان بر این باورند که نسل امروزه از یک اختلال کمبود طبیعت رنج می‌برد. مطالعات نشان داده است که هرچه زمان بیشتری را در طبیعت می‌گذرانیم و هرچه ارتباط بیشتری با دنیای طبیعی اطراف خود داشته باشیم، احساس خوشبختی ما نیز بیشتر می‌شود. ارتباط ما با طبیعت نیز در حفظ سلامت روان نقش دارد.

خاطرات خوش را یادآوری کنید

گذشته ما به ما شکل می‌دهد و هویت ما را مشخص می‌کند. وقتی اوقات خوب و خاطرات خوش را به یاد می‌آوریم، می‌توانیم اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهیم و احساس نزدیکی به اطرافیان داشته باشیم.

راههای شاد زیستن در زندگی 9

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

در این مقاله مواردی را در خصوص راه‌های شاد زیستن در زندگی گفتیم. راه‌های شاد زیستن در زندگی گاهی می‌تواند در شکر گذاری و رضایت از داشته‌ها و ورزش کردن و استفاده بیشتر از طبیعت و استفاده کمتر از اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی و از همه مهمتر تمرین ایکیگای خود باشد. به همین سادگی می‌توانیم اضطراب خود را مدیریت کنیم و از زندگی خود لذت ببریم.

87 / 100
دیدگاه شما

یک دیدگاه

  1. مهسا گفت:

    مطلب خیلی خوبی بود ممنون ازتون همینطور ادامه بدید

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.