عوارض رژیم اتکینز را می‌شناسید؟!

عوارض رژیم اتکینز 1

عوارض رژیم اتکینز . این برنامه غذایی یکی از انواع برنامه‌های غذایی است که به دلیل کربوهیدرات پایین مصرفی در آن مخصوص کاهش وزن است. طرفداران این رژیم بر این عقیده هستند که در اساس این رژیم بر مصرف کم کربوهیدرات در عوض مصرف چربی و پروتئین است.
در دهه گذشته مطالعات زیادی نشان داده‌اند که رژیم‌های کم کربوهیدرات بدون اینکه نیاز به کالری شماری داشته باشند برای کاهش وزن مناسب هستند و همچنین می‌تواند منجر به بهبودهای دیگری در سلامت افراد شوند.

عوارض رژیم اتکینز 2

رژیم اتکینز چیست

رژیم اتکینز توسط دکتر رابرت اتکینز در سال 1972 طراحی و پیشنهاد شده است. از این زمان رژیم اتکینز با کتاب دکتر اتکینر معروف و پرطرفدار شده است.
البته تناقضاتی در این رژیم هم وجود دارد و اینکه برخی از محققان آن را ناسالم می‌دانند چراکه در آن از محتوای بالایی از چربی اشباع استفاده می‌شود.

عوارض رژیم اتکینز 3

مراحل رژیم اتکینز

این برنامه غذایی از چهار فاز تشکیل شده است که در هر فاز با توجه به مواد غذایی خاصی که مصرف می‌شود اتفاقات مختلفی برای بدن اتفاق می‌افتد:
فاز اول (القا): در این مرحله قرار است به مدت دو هفته هر روز زیر 20 گرم کربوهیدرات مصرف شود و بهترین غذاهایی که در این مرحله مصرف می‌شود سبزیجات پر چربی و پر پروتئین به همراه سبزیجات کم کربوهیدرات همراه با برگ سبز است. در این مرحله کاهش وزن شروع می‌شود.
فاز دوم (تعادل): از نام آن پیداست که قرار است تعادل برقرار شود. برای همین مقدار کمی میوه و آجیل و سبزیجات کم کربوهیدرات را به رژیم خود اضافه می‌کنیم.
فاز سوم (تنظیم): در این مرحله قرار است رژیم خود را تنظیم کنیم. این تنظیم کردن وقتی اتفاق می‌افتاد که قرار است به وزن هدف خود برسیم. وقتی قرار است این اتفاق بیفتد، کربوهیدرات بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه می‌کنیم تا کاهش وزن کند شود.
فاز چهارم (حفظ): همین‌که به وزن ایده آل و هدف خود رسیدید کار تمام نمی‌شود و لازم است تا آن را تثبیت کنید. مرحله تثبیت در این رژیم و دیگر رژیم‌های غذایی هم به همین منظور طراحی شده است. در این مرحله باید تا مقداری که بدن تحمل می‌کند کربوهیدرات سالم بخوریم به شرطی که افراط نشود که دوباره به وزن قبلی خود برسیم.
البته ذکر یک نکته در اینجا حائز اهمیت است و آن اینکه قرار نیست در همه افراد تمامی این مراحل پیاده شود و این مراحل می‌تواند از فردی به فرد دیگر تغییر کند.
برای مثال بعضی از افراد هستند که مرحله اول یعنی القا را حذف می‌کنند و از همان ابتدا میوه و سبزیجات زیادی مصرف کنند.

زندگی بهتر با افزایش اعتماد به‌ نفس در مقابل دیگران
کلیک کن ببین

عوارض رژیم اتکینز 6

چه چیزهایی نباید بخوریم

لازم است برای سلامتی خود و به حداکثر رساندن نتایج رژیم اتکینز این مواد غذایی را محدود کنید:
شکر: آب‌میوه‌های صنعتی، نوشابه‌های صنعتی، انواع شیرینی جات و کیک و کلوچه
غلات: گندم، برنج، جو و چاودار
حبوبات: عدس، لوبیا، نخود (فقط در مرحله القا)
نشاسته: سیب‌زمینی و سیب‌زمینی شیرین (فقط در مرحله القا)
میوه‌های پر کربوهیدرات: موز، سیب، گلابی، انگور، پرتغال (فقط در مرحله القا)
سبزیجات پر کربوهیدرات: هویج، شلغم (فقط در مرحله القا)

عوارض رژیم اتکینز 4

چه چیزهایی می توان خورد

در رژیم غذایی اتکینز شما باید مواد غذایی زیر را طبق برنامه غذایی استفاده کنید:
گوشت: گوشت گاو، گوشت گوسفند، مرغ و ماهی‌ها
تخم‌مرغ
سبزیجات کم کربوهیدرات: مانند مارچوبه، کلم بروکلی، مارچوبه، اسفناج و غیره
لبنیات پرچرب: ماست پرچرب، خامه، پنیر
آجیل و دانه‌ها: تخمه آفتاب‌گردان، بادام، بادام‌زمینی، تخمه آفتابگردان و…
روغن و چربی‌های سالم: روغن‌زیتون، آفتابگردان، کنجد، نارگیل و…
آیا مایعات در رژیم اتکینز جایی داری؟
باید گفت که بخش اصلی و مهم هر رژیمی مصرف مایعات است. چراکه تمامی فرآیندها و واکنش‌ها و فعل‌وانفعالات بدن در حضور مایعات انجام می‌شود؛ بنابراین لازم است تا از مایعات سالم و مغذی استفاده کنید:
آب: اولین و مهم‌ترین نوشیدنی که می‌تواند بهترین باشد آب است.
قهوه: قهوه با دارا بودن آنتی‌اکسیدان‌های مهم و ضروری می‌تواند گزینه بعدی باشد.
چای سبز: چای سبز هم با داشتن آنتی‌اکسیدان‌های مهم می‌تواند حس آرامش و سلامتی را برای افراد ایجاد کند.

نقش تغذیه در تناسب اندام
کلیک کن ببین

عوارض رژیم اتکینز 5

عوارض رژیم اتکینز

درست است که رژیم اتکینز می‌تواند برای لاغری و تناسب‌اندام بسیار مفید باشد ولی شاید با هر بدنی سازگار نباشد. به‌هرحال نباید از خطرات و مضرات بالقوه این رژیم و هر رژیمی غافل شد:

1_ بی حالی یا خستگی

شاید اولین عارضه از عوارض رژیم اتکینز خستگی باشد. ازآنجاکه رژیم اتکینز کربوهیدرات‌ها را بسیار محدود می‌کند، احتمال کمبود مواد مغذی و همچنین فیبر کافی وجود دارد. درنتیجه، این ممکن است منجر به سایر مشکلات سلامتی مانند سردرد، سرگیجه و ضعف کلی شود.

2_ بوی بد دهان

بوی بدن دهان از دیگر عوارض رژیم اتکینز است. رژیم اتکینز همچنین می‌تواند منجر به کتوزیس شود، یک شرایط بدنی که در صورت عدم وجود قند کافی برای انرژی ایجاد می‌شود. درنتیجه، بدن شما چربی ذخیره می‌کند و باعث تجمع کتون ها می‌شود. بوی بد دهان و خستگی از عوارض جانبی رایج کتوز است.

3_ از دست دادن علاقه به فعالیت

ازآنجاکه بدن شما مواد مغذی کافی برای انجام هر نوع فعالیتی را ندارد. رژیم اتکینز ممکن است به شما در کاهش وزن کمک کند. بااین‌حال، اثرات این رژیم غذایی ممکن است برای همه متفاوت باشد. این احتمال وجود دارد که بدن شما نتواند فشار دریافت کالری بسیار کم را تحمل کند.

چگونه افکار منفی را از بین ببریم
کلیک کن ببین

عوارض رژیم اتکینز 7

4_ یبوست و سایر مشکلات گوارشی

یبوست می‌تواند یکی دیگر از عوارض رژیم اتکینز باشد. یکی از دلایل اصلی یبوست شامل تغییر ناگهانی در رژیم غذایی، فیبر ناکافی در مصرف روزانه غذای شما، مایعات ناکافی یا کمبود ورزش است. ازآنجاکه رژیم اتکینز کربوهیدرات‌ها را محدود می‌کند، ممکن است منجر به کمبود تغذیه روده‌ها شود که منجر به یبوست و سایر مشکلات گوارشی شود.

مزایا و معایب رژیم اتکینز

عوارض رژیم اتکینز 10

لیست مزایای رژیم اتکینز

1. نتایج سریع حاصل میشود

به گفته کسانی که این برنامه را امتحان کرده‌اند، کاهش وزن قابل‌توجهی را تجربه کرده‌اند. این با القای اولین مرحله محدودکننده اتفاق می‌افتد؛ بنابراین، طرفداران این رژیم، با این موفقیت سریع انگیزه گرفته‌اند.

2. تری گلیسیرید را بهبود می‌بخشد

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف کم کربوهیدرات می‌تواند باعث بهبود تری گلیسیرید شود که باعث کاهش گلوکز خون در بیماران دیابتی و همچنین افراد دیابتی می‌شود درحالی‌که کلسترول خوب را افزایش می‌دهد.

3. استفاده ساده

در مقایسه با سایر رژیم‌های کم کربوهیدرات، استفاده از رژیم اتکینز بسیار ساده است. اگرچه ممکن است لازم باشد مقداری حساب کردن کربوهیدرات غذایی را یاد بگیرید که باید یاد بگیرید، اما این امر به شما امکان می‌دهد غذاهای قابل قبولی بخورید.

تمرین ایکیگای
کلیک کن ببین

4. افزایش تمرکز ذهنی

مصرف رژیم کم کربوهیدرات و پروتئین بالا معمولاً تمرکز ذهنی بیشتری ایجاد می‌کند. به همین ترتیب، می‌تواند باعث معده سبک‌تر و هضم راحت‌تری برای افرادی شود که تحمل زیادی نسبت به محصولات پایه گوشت دارند.

5. مصرف غذاهای ممنوع

اگر درگذشته ازنظر چربی محدودیت داشتید، اکنون می‌توانید از خوردن غذاهای ممنوعه لذت ببرید. بخشی از وعده‌های رژیم‌های غذایی Atkins شامل غذاهای ممنوعه مانند کره، خامه و استیک است.

عوارض رژیم اتکینز 9

لیست معایب رژیم اتکینز

1. خطرات سلامتی

مواد غذایی حاوی پروتئین بالا همچنین دارای چربی زیادی هستند؛ بنابراین چربی زیاد نیز به همین ترتیب باعث افزایش کلسترول بد خون می‌شود. درعین‌حال، مصرف سبزیجات و میوه‌هایی را که می‌توانند منجر به بیماری‌های مزمن روده شوند، محدود می‌کند. به همین ترتیب، محدود کردن مصرف این موارد فقط می‌تواند رژیم‌های غذایی را از آنتی‌اکسیدان‌ها محروم کند.

2. شمارش کربوهیدرات‌ها هر بار که می‌خورید

این روش رژیم گرفتن نیاز به این دارد که در محدوده کربوهیدرات مشخصی باشید. باید مدام میزان کربوهیدرات مصرفی خود را حساب کنید که گاهی این کار خسته کننده می‌شود.

راههای شاد زیستن در زندگی
کلیک کن ببین

3. میزان کمتری از مواد معدنی و ویتامین‌ها

وقتی در این رژیم مصرف کربوهیدرات‌ها را محدود می‌کنید یعنی باید مصرف بسیاری از میوه‌جات و سبزی‌ها را هم محدود کنید و این می‌شود که بدن با کمبود ویتامین و مواد معدنی روبه‌رو می‌شود و می‌تواند بدن را با یک سری از بیماری‌ها روبه‌رو کند و سیستم ایمنی بدن را هم می‌تواند ضعیف کند.

4. دوباره وزن بگیرید

جدا از رعایت دقیق دستورالعمل‌های ارائه شده در رژیم اتکینز، فرد همچنین باید با ورزش مداوم وزن موردنظر خود را حفظ کند. درنتیجه، درنهایت فرد در این روند مقداری وزن اضافه می‌کند.

عوارض رژیم اتکینز 8

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

در این نوشتار رژیم اتکینز و عوارض و مزایا و معایب آن را ذکر کردیم. در رژیم اتکینز باید مصرف کربوهیدرات‌ها محدود شود و در عوض مصرف چربی و پروتئین‌ها را افزایش می‌دهیم و این خود می‌تواند باوجود بعضی فواید، بدن را با یک سری مشکلات مثل یبوست و بالا رفتن چربی خود همراه کند بهتر است که این رژیم زیر نظر یک پزشک و با توجه به ویژگی‌های بدنی و سلامت فرد تعیین شود.

77 / 100
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.