چگونه افکار منفی را از بین ببریم

چگونه افکار منفی را از بین ببریم 1

چگونه افکار منفی را از بین ببریم. اجازه بدهید این بار یک مقاله متفاوت را با هم داشته باشیم! بیایید از اول به آخر بیاییم. اول این نوشتار را می‌خواهیم با سخنان برگزیده از بزرگان روانشناسی شروع کنیم. در این مقاله با شما همراه هستیم تا باهم یاد بگیریم که چگونه افکار منفی را از بین ببریم.

چگونه افکار منفی را از بین ببریم 2

جملات مثبت روانشناسی

“داشتن یک نگرش ذهنی مثبت این است که بپرسیم چگونه می‌توان کاری را انجام داد به جای اینکه بگوییم نمی‌شود انجام داد.”
بو بنت
“بهتر است یک خوش‌بین باشید که گاهی اشتباه می‌کند تا یک بدبین که همیشه درست است.”
ناشناخته
این فقط با یک فکر یا احساس شروع می‌شود. یا شاید با جمله‌ای که شخص دیگری گفته است. و سپس شروع به کشیدن شما به پایین می‌کند. برای اینکه از خودتان متأسف شوید، نگران باشید یا فکر کنید “انجام هر اقدامی اصلاً چه فایده‌ای دارد؟”
منفی نگری که در درون شما و یا در جهان پیرامون شما ایجاد می‌شود، می‌تواند به سرعت سمی شود و شما را از زندگی در دنیای دلخواه باز دارد.
در اینجا می‌خواهیم چند نکته کاربردی در خصوص اینکه چگونه افکار منفی را کنار بگذاریم و چگونه مثبت فکر کنیم را داشته باشیم.

راههای شاد زیستن در زندگی
کلیک کن ببین

بیشتر بخوانید : راه های شاد زیستن در زندگی

1_وقتی در وضعیتی منفی به نظر می‌رسید، موارد خوب را پیدا کنید

اگر دچار عقب گرد شده‌اید، دچار تلو تلو خوردن یا شکست شده‌اید، ممکن است چیزهای پیرامون، تاریک به نظر برسند و بنابراین افکار منفی شروع به جمع شدن می‌کنند و تهدید می‌کنند که دیدگاه شما را در مورد این وضعیت پر می‌کنند.
برای مقابله با این مسئله، سؤالات بهتری از خود می‌پرسید.
سؤالاتی که به شما کمک می‌کند تا احساس بهتری داشته باشید اما همچنین می‌توانید یاد بگیرید تا بتوانید رشد کنید.
سؤالاتی مانند:
_یک چیز خوب در مورد این وضعیت چیست؟
_چه کاری است که دفعه بعد می‌توانم متفاوت انجام دهم تا احتمالاً نتیجه بهتری داشته باشد؟
_یک چیزی که می‌توانم از این یاد بگیرم چیست؟
_چگونه بهترین دوست من در این شرایط مرا حمایت و کمک می‌کند؟
_چگونه افکار منفی را از بین ببریم؟

2_ مردم خیلی به آنچه شما می‌گویید یا انجام می‌دهید اهمیت نمی‌دهند

فکر کردن در مورد اینکه دیگران در مورد آنچه شما انجام می‌دهید و یا انجام نمی‌دهید، میگویند کار بیهوده‌ای است. شما باید خود را محکم کنید و در حالتی به نام فلج تحلیل قرار دهید.
فلج تحلیل
فلج تحلیل وقتی پیش می‌آید که شخص در موقعیتی قرار می‌گیرد که نتواند هیچ‌چیز را تحلیل کند؛ و خلاصه ازنظر فکری کلاً تعطیل شود.

سبک زندگی چیست؟
کلیک کن ببین

گیر افتادن در افکار این‌چنینی فقط شما را از زندگی و آنچه هستید دور نگه می‌دارد؛ و از همه مهم‌تر از حقیقت دور می‌کند. زیرا حقیقت این است که مردم آن‌قدر وقت، توجه و انرژی ندارند تا فکر کنند یا در مورد آنچه شما انجام می‌دهید صحبت کنند.
آن‌ها ذهنشان درگیر کار، زندگی، فرزندان، تفریح و حتی حیوانات خانگی خود است. پس وقتی برایشان نمی‌ماند که در مورد ما و کارها و حرف‌هایی که می‌زنیم فکر کنند. این تحقق و یادآوری می‌تواند به شما کمک کند تا خود را از محدودیت‌هایی که ممکن است در ذهن خود ایجاد کنید، رها کنید و به شما کمک کند قدم‌های کوچک – یا بزرگ‌تر – را به سمت آنچه عمیقاً در زندگی خود می‌خواهید، بردارید.

بیشتر بخوانید : توصیه های روانشناسی برای زندگی بهتر

3_فکر خود را زیر سوال ببرید

یکی از کارهایی که در جهت حذف افکار منفی در ذهن خود می‌توانید انجام دهید این است که فکری که در ذهن شما وارد می‌شود و خلاصه در حال رشد و پر کردن ذهن شما است را زیر سال ببرید.
از خودتان بپرسید که آیا باید این فکر را جدی بگیریم؟!
این اغلب باعث می‌شود که بگوییم: نه. شاید در همان لحظه از کار و فعالیت‌های روزانه و بسیاری موارد دیگر خسته باشید و منفی گرایی های ذهن شما را بیشتر کدر کند.
وقتی بیش‌ازحد روی یک اشتباه و یا یک روز بد تمرکز می‌کنید به جای تمرکز بر 95 درصد باقی زندگی که شاید مثبت باشد این می‌شود که افکار منفی وارد ذهن شما می‌شوند.

14 نکته برای پیشگیری از ویروس کرونا
کلیک کن ببین

چگونه افکار منفی را از بین ببریم 5

4_برای موارد منفی در اطراف خود جایگزین پیدا کنید

آنچه در زندگی روزمره به ذهنتان خطور می‌کند تأثیر زیادی در شما خواهد داشت؛ بنابراین شروع به سال کردن از خود کنید!
3 منبع برتر منفی در زندگی من کدم‌اند؟ این می‌تواند افراد، وب‌سایت‌ها، مجلات، پادکست‌ها، موسیقی و غیره باشد. سپس از خود بپرسید: چه‌کاری می‌توانم انجام دهم تا این هفته وقت کمتری را با این 3 منبع بگذرانم؟
اگر اکنون نمی‌توانید برای هر سه آن‌ها راهی برای انجام آن پیدا کنید، قدم کوچک‌تر را بردارید و فقط با یکی از این منابع بر انجام آن تمرکز کنید. سپس زمان خود را به بودن با افرا و چیزهایی بگذارید که منبع انرژی مثبت هستند. آن‌ها را کشف کنید و جایگزین افراد و نیروهای منفی کنید.

بیشتر بخوانید :کاربرد هوش هیجانی

5_از کاه کوه نسازید

یکی از راهکارها برای اینکه ببینم چگونه افکار منفی را از بین ببریم این است که مشکلات را بزرگ نکنیم و در واقع
وسواس فکری نداشته باشیم.متأسفانه این خصلت بسیاری از افراد است که از یک اتفاق کوچک یک مسئله دردناک غیرقابل‌حل می‌سازند و در افکار خود با آن درگیر هستند. یکی از راه‌های که چگونه افکار مثبت را از بین ببریم این است که از تپه‌های کوچک عبور کنیم و از آن‌ها در ذهن خود کوه نسازیم.
برای این موضوع هم باید یک سوال از خود بپرسید؟!
آیا این مساله 5 دقیقه دیگر،5 ساعت دیگر،5 روز دیگر، 5 هفته دیگر اهمیت دارد؟ پاسخ آن در اکثر موارد به احتمالی زیاد منفی خواهد بود و شما فقط از یک کاه کوه ساخته‌اید! می‌بینید فکرها چه نیرویی دارند.

با افسردگی چه کنم | راه‌های مقابله با افسردگی
کلیک کن ببین

6_افکار را به ذهن خود راه ندهید

از دیگر پاسه ها به سوال چگونه افکار منفی را از بین ببریم این است که اجازه ورود هر فکری را به ذهن خود ندهیم.نگه‌داشتن افکار منفی که باعث می‌شود کل ذهن شما پر شود، کمکی نخواهد کرد. شرایط یا افکار خود را با یکی از نزدیکان خود صحبت کنید. فقط چند دقیقه تخلیه می‌تواند به شما کمک کند تا وضعیت را در موقعیت جدید ببینید.
یا اگرنه، پس‌ازآن مکالمه‌ای در مورد آن انجام می‌شود، جایی که شما دیدگاه مفیدی پیدا می‌کنید و شاید شروع یک برنامه عملیاتی بتواند باعث تسکین و شارژ مجدد شود.

چگونه افکار منفی را از بین ببریم 3

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

در این نوشتار برخی از راه‌هایی که می‌شود چگونه افکار منفی را از بیین ببریم آورده شده است. متأسفانه دلیل بسیاری از افکار منفی، در درون خود ماست؛ و وقتی بتوانیم کنترل افکار و پیرامون خود را به دست بگیریم آن‌وقت است که افکار منفی می‌تواند با ما خداحافظی کند.

افزایش انرژی جسمی با رعایت نکات ساده
کلیک کن ببین
89 / 100
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.